Przeskocz do głównej zawartości



Katedra Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18A
tel. +48 32 2371204   fax. +48 32 2371282

Strona główna
Przedmioty
Pliki do pobrania
Kontakt
  

Skip Navigation Links
Struktura Katedry
Oferta współpracy
LaboratoriaExpand Laboratoria
Nasi absolwenci
Wydarzenia
PracownicyExpand Pracownicy

Dydaktyka
Skip Navigation Links
Prace dyplomowe
Projekty inżynierskie
Specjalności
Przedmioty
Pliki do pobrania
Podręczniki i skrypty
Praktyki studenckie
Koła naukoweExpand Koła naukowe

Działalność
naukowa
Skip Navigation Links
Profil naukowy
Przykłady badańExpand Przykłady badań
Projekty badawcze
Rozprawy doktorskie
Konferencje naukowe

<grudzień 2024>
PnWtŚrCzPtSoN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Podręczniki i skrypty

Współczesny inżynier nie obywa się już bez komputera i bogatego oprogramowania, a zwłaszcza bez metody elementów skończonych (MES), która jest najważniejszą metodą komputerową stosowaną w mechanice. Cenną zaletą książki jest to, że problemy wytrzymałościowe są w niej rozwiązywane równolegle metodami klasycznymi oraz właśnie MES. W zakresie tematycznym książki mieszczą się podstawowe zagadnienia wytrzymałości materiałów i mechaniki układów odkształcalnych, wykładane na wydziałach mechanicznych i budowlanych politechnik. Autorzy do niezbędnego minimum ograniczyli omawiane problematyki prętów i układów prętowych. Dużo więcej uwagi poświecili natomiast teorii sprężystości i plastyczności, która jest coraz częściej stosowana w praktyce inżynierskiej. Uwzględnili także współczesne poglądy na temat pękania i zmęczenia materiału oraz odkształcalności i wytrzymałości polimerów i kompozytów. Książkę wzbogacają barwne ilustracje, uzyskane w wyniku zastosowania MES do numerycznej analizy wytrzymałościowej. Jej wartość merytoryczną podnoszą też liczne przykłady rozwiązane metodami klasycznymi.
W monografii metodą elementów brzegowych w przepływie ciepła zaprezentowano podstawy teoretyczne, aspekty numeryczne i przykłady ilustrujące możliwości wykorzystania MEB do obliczeń ustalonych i nieustalonych pól temperatury w jednorodnych i niejednorodnych obszarach ciała stałego. Rozważono również zadania nieliniowe, w tym modele procesów krzepnięcia i topienia, a także pewne problemy z dziedziny przepływu ciepła w organizmach żywych (bio-heat-transfer).
Książka jest adresowana do szerokiego grona Czytelników zainteresowanych teorią i praktyka MEB. Została ona napisana w konwencji podręcznika, pozwalającego na samodzielne przestudiowanie i zapoznanie się od podstaw z tą coraz bardziej popularną metodą przybliżonego rozwiązywania zadań brzegowych i brzegowo-początkowych termomechaniki.


Podręcznik "Badania operacyjne. Teoria i zastosowania" jest przeznaczony dla studentów wyższych szkół technicznych, chociaż może być również przedmiotem zainteresowania studentów szkół ekonomicznych. Większość podręczników z tego zakresu, kierowanych do studentów studiów technicznych, traktuje dość powierzchownie aspekty teoretyczne problematyki badań operacyjnych, ograniczając się przede wszystkim do prezentacji pewnych gotowych algorytmów i procedur. Takie podejście może być wprawdzie wystarczające dla inżyniera, ale zrozumienie istoty problemu bardzo pogłębia wiedzę o studiowanym przedmiocie (nie tylko: jak?, ale również: dlaczego?). Autorzy niniejszego podręcznika nie ograniczają się do gotowych "recept", ale starają się w sposób przystępny, a zarazem oparty na mocnych podstawach matematycznych, wyjaśnić istotę poruszanych problemów. Nie zaniedbują Oni przy tym aspektów praktycznych badań operacyjnych i wszystkie zagadnienia poruszane w podręczniku ilustrowane są przykładami zastosowań oraz zestawami zadań do samodzielnego rozwiązania. W podręczniku przedstawiono najważniejsze pojęcia związane z optymalizacją liniową oraz sposoby rozwiązywania tego typu zadań. Omówiono metody: geometryczną, selekcji i simpleks oraz metodę rozwiązywania zadań całkowitoliczbowych i binarnych. Zwrócono uwagę na dualność zagadnień optymalizacji liniowej, jej interpretację oraz zastosowania praktyczne. Obszerne fragmenty pracy poświęcono zagadnieniom transportowym, podstawom teorii gier i metodom programowania sieciowego. Przedstawiono również możliwości wykorzystania arkusza kalkulacyjnego EXCEL do wspomagania obliczeń w trakcie rozwiązywania zadań z zakresu, jaki obejmuje podręcznik.

Książka przeznaczona jest dla studentów wyższych szkół technicznych, słuchaczy studiów doktoranckich i inżynierów zainteresowanych wykorzystaniem metod numerycznych w praktyce obliczeniowej. W pierwszej jej części omówiono klasyczne zagadnienia z dziedziny metod numerycznych, interpolację, aproksymację, algorytmy przybliżonego całkowania i różniczkowania, metody rozwiązywania równań algebraicznych i ich układów oraz metody rozwiązywania równań różniczkowych zwyczajnych. W części drugiej przedstawiono podstawy teoretyczne i algorytmy numeryczne rozwiązywania zadań brzegowych i brzegowo początkowych metod różnic skończonych, elementów skończonych i elementów brzegowych. Biorąc pod uwagę znaczenie metod grafiki komputerowej, między innymi prezentacji wyników obliczeń, książkę zamknięto rozdziałem poświęconym modelowaniu krzywych płaskich.
Niniejszy skrypt zawiera podstawowe ćwiczenia laboratoryjne z wytrzymałości materiałów, które obejmują doświadczalne badania mechaniczne materiałów, ćwiczenia ilustrujące wybrane twierdzenia oraz zasady znane z teorii sprężystości jak również ćwiczenia z zakresu zastosowania metody elementów skończonych w zagadnieniach wytrzymałościowych. Zadaniem ćwiczeń laboratoryjnych jest praktyczne uzupełnienie treści przedstawianych w ramach wykładu z wytrzymałości materiałów. Skrypt jest naturalnym uzupełnieniem podręcznika: R.Bąk, T.Burczyński: Wytrzymałość materiałów z elementami ujęcia komputerowego, WNT, Warszawa 2001. Skrypt przeznaczony jest głównie dla studentów, którzy kurs przedmiotu - wytrzymałość materiałów - przechodzą na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w ramach kierunków studiów: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz wychowanie techniczne. Skrypt może być także przydatny dla studentów innych wydziałów i kierunków studiów. Powstał on w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej i jest wynikiem wieloletnich doświadczeń autorów, którzy prowadzą zajęcia z wytrzymałości materiałów. Autorzy wyrażają nadzieję, że niniejszy skrypt będzie pomocny dla studentów w przygotowaniu i wykonaniu ćwiczeń laboratoryjnych.
OpenOffice to jeden z najbardziej rozpowszechnionych produktów dostępnych na zasadach "open source". Ten całkowicie bezpłatny, niezawodny, stabilny i bardzo wydajny pakiet biurowy pozwala wielu firmom, organizacjom i osobom prywatnym na korzystanie z profesjonalnego narzędzia biurowego bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z zakupem licencjonowanego oprogramowania. OpenOffice jest w pełni zgodny z pakietem Microsoft Office zarówno pod względem formatów plików, jak i sposobu obsługi. Jego najnowsza wersja, oznaczona symbolem 2.0 została uzupełniona o nowy komponent -- aplikację Base pozwalającą na tworzenie i przeglądanie baz danych -- oraz o wiele nowych możliwości w komponentach znanych już użytkownikom poprzednich wersji. Książka "OpenOffice 2.0 PL. Oficjalny podręcznik" opisuje polską wersję najnowszej edycji pakietu OpenOffice. Przedstawia narzędzia oferowane przez wszystkie jego komponenty oraz sposoby tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, rysunków i prezentacji. Każde z zadań przedstawione jest na praktycznych przykładach. Czytając tę książkę, dowiesz się, jak korzystać ze Stylisty, jak tworzyć własne definicje stylów oraz w jaki sposób stosować i pisać makropolecenia. Nauczysz się pracować z plikami w różnych formatach i używać zaawansowanych narzędzi edycyjnych.
- Instalacja pakietu OpenOffice
- Tworzenie dokumentów w programie Writer
- Stosowanie i definiowanie stylów za pomocą Stylisty
- Sprawdzanie pisowni w dokumencie
- Praca z arkuszami w programie Calc
- Formatowanie arkuszy
- Tworzenie formuł i wykorzystywanie funkcji obliczeniowych
- Rysowanie w programie Draw
- Tworzenie prezentacji w module Impress
- Korzystanie z baz danych w programie Base
- Edycja równań i wzorów matematycznych

 

           webadmin


© Copyright MiIO. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe zamieszczone na stronach są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną MiIO.
Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja, bez pisemnej zgody Kierownika Katedry Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej są zabronione.

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej