Przeskocz do głównej zawartości



Katedra Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18A
tel. +48 32 2371204   fax. +48 32 2371282

Strona główna
Przedmioty
Pliki do pobrania
Kontakt
  

Skip Navigation Links
Struktura Katedry
Oferta współpracy
LaboratoriaExpand Laboratoria
Nasi absolwenci
Wydarzenia
PracownicyExpand Pracownicy

Dydaktyka
Skip Navigation Links
Prace dyplomowe
Projekty inżynierskie
Specjalności
Przedmioty
Pliki do pobrania
Podręczniki i skrypty
Praktyki studenckie
Koła naukoweExpand Koła naukowe

Działalność
naukowa
Skip Navigation Links
Profil naukowy
Przykłady badańExpand Przykłady badań
Projekty badawcze
Rozprawy doktorskie
Konferencje naukowe

<październik 2024>
PnWtŚrCzPtSoN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Praktyki studenckie

Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu edukacyjnego. Szczegółowe cele dla których przeprowadzane są praktyki sformułować można w następujący sposób:
  • weryfikacja, rozwinięcie i praktyczne zastosowanie nabytych w czasie studiów umiejętności i wiedzy,
  • zdobycie przez studenta wiedzy o danej instytucji lub organizacji (jej działach, oferowanych produktach czy świadczonych usługach, sposobie pracy i stylu
  • zarządzania, wymaganiach stawianych pracownikom zajmującym poszczególne stanowiska i realizowanych przez nich zadaniach, itp.),
  • nabycie nowych umiejętności i kwalifikacji, np.: zarządzania czasem, pracy zespołowej, prezentacji własnych projektów, obsługi programów komputerowych, itp.,
  • sprawdzenie indywidualnych predyspozycji studenta, dzięki czemu w przyszłości może on dokonać bardziej świadomego wyboru kariery zawodowej,
  • stworzenie szansy na otrzymanie oferty stałej pracy u danego pracodawcy po zakończeniu studiów,
  • zapoznanie studenta z procedurami rekrutacji i selekcji pracowników stosowanymi przez różnych pracodawców.

Opiekunem praktyk produkcyjnych oraz praktyk dyplomowych w Instytucie jest:

dr inż. Grażyna Kałuża


Praktyki produkcyjne

OBIEG DOKUMENTÓW ZWIĄZANYCH Z PRAKTYKAMI PRODUKCYJNYMI

  1. Student pobiera komplet dokumentów dotyczących praktyki z Dziekanatu.
  2. W przypadku odbywania praktyki na podstawie skierowania przez uczelnię student otrzymuje w dokumentach „Umowę o organizowanie studenckiej praktyki zawodowej na podstawie skierowania studentów przez uczelnię”, w przypadku, gdy praktyka ma odbyć się na podstawie umowy o pracę - „Umowę o organizację studenckiej praktyki zawodowej na podstawie umowy o pracę”.
  3. Student przedstawia do akceptacji Opiekuna Praktyk lub osoby „Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie praktyki zawodowej” w wybranym przez siebie zakładzie pracy. Wniosek powinien zawierać ramowy program praktyki oraz potwierdzenie ubezpieczenia studenta w okresie odbywania praktyki (potwierdzenie wpisuje pracownik Dziekanatu). W przypadku, gdy w wybranym zakładzie pracy będzie odbywała praktykę grupa studentów, przygotowują oni wspólny wniosek.
  4. Ramowy program praktyki ustala student w porozumieniu z Kierownikiem zakładu lub jego Pełnomocnikiem ds. praktyk. Ramowy program praktyk powinien być merytorycznie zgodny z kierunkiem studiów wnioskującego studenta oraz możliwy do realizacji w wybranym przez niego zakładzie pracy.
  5. Po akceptacji w/w. wniosku, student (grupa studentów) otrzymuje podpisane przez Opiekuna Praktyk „Skierowanie na praktykę zawodową” .
  6. W przypadku, kiedy praktyka odbywana jest poza miejscem stałego zameldowania studenta lub Gliwicami, student podpisuje „Oświadczenie” o rezygnacji ze zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania oraz podanie do Prodziekana ds. Studenckich o umożliwienie odbycia praktyki poza miejscem stałego zameldowania.
  7. Po uzyskaniu podpisu Wydziałowego Opiekuna Praktyk na umowie Opiekun Praktyk przekazuje dwa jej egzemplarze studentowi.
  8. Po podpisaniu umowy przez Kierownika zakładu pracy lub jego Pełnomocnika ds. praktyk jeden egzemplarz umowy pozostaje w zakładzie pracy, drugi zostaje dostarczony do Opiekuna Praktyk przed rozpoczęciem praktyki.
  9. Termin składania dokumentów dotyczących praktyk upływa 15 czerwca.
  10. Po zakończeniu praktyki student zobowiązany jest do uzyskania „Potwierdzenia odbycia praktyki zawodowej” od Kierownika zakładu pracy lub jego Pełnomocnika ds. praktyk i dostarczenie go do Opiekuna Praktyk celem uzyskania wpisu zaliczającego praktykę.
  11. Zaliczenia praktyki dokonuje Opiekun Praktyk na podstawie „Potwierdzenia odbycia praktyki zawodowej”.

dr inż. Grażyna Kałuża
opiekun praktyk produkcyjnych


Praktyki dyplomowe

Terminy praktyki dyplomowych dla studentów studiów dziennych magisterskich odbywające się w Instytucie uzgadniane są każdorazowo z opiekunem praktyk.

Równocześnie dyplomanci proszeni są o wypełnienie dokumentu „praktyka_dyplomowa.doc”, po zakończeniu praktyk, oraz przekazanie wydruku opiekunowi praktyk, celem uzyskania wpisu.

Istnieje możliwość zaliczenia praktyki dyplomowej w oparciu o umowę o pracę, której kopię należy przedłożyć opiekunowi praktyk. Wykonywana praca powinna być związana z tematyką pracy dyplomowej (jeśli tak nie jest to przynajmniej z kierunkiem studiów Dyplomanta). W przypadku zaliczania praktyki na podstawie wykonywanej pracy proszę o wcześniejszy kontakt z opiekunem praktyk.

dr inż. Grażyna Kałuża
opiekun praktyk  dyplomowych


 

           webadmin


© Copyright MiIO. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe zamieszczone na stronach są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną MiIO.
Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja, bez pisemnej zgody Kierownika Katedry Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej są zabronione.

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej